WOLONTARIAT Pola Nadziei

POLA NADZEI

Ogólnopolska Kampania Społeczna „Pola Nadziei” prowadzona jest przez hospicja w Polsce. Widocznym znakiem tej kampanii jest żonkil – symbol nadziei.

SZKOLNY KLUB PRZYJACIÓŁ ŻONKILA

W ramach Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej „Pola Nadziei” działa Szkolny Klub Przyjaciół Żonkila. Klub powstał w naszej szkole z inicjatywy biblioteki szkolnej i działa od października 2013 roku. Do Klubu należą wolontariusze akcyjni z klas I-III.

Cele Klubu:
Szerzenie idei hospicyjnej  w środowisku lokalnym.
Budzenie wrażliwości na potrzeby ludzi chorych, dotkniętych cierpieniem i będących w trudnej sytuacji materialnej.
Rozwijanie zainteresowań i kreatywności uczniów.

Wolontariusze akcyjni:
Uczestniczą w zajęciach edukacyjnych z zakresu pozamedycznej pomocy paliatywno – hospicyjnej i wolontariatu.
Angażują się w różne formy pomocy na rzecz podopiecznych Hospicjum Świętego Tomasza Apostoła w Sosnowcu.
Uczestniczą w działaniach informacyjnych promując idę wolontariatu hospicyjnego.

Opiekunowie  Klubu:
Małgorzata Nowak
Mariola Żelazna

Informację przygotowała Mariola Żelazna - szkolny koordynator wolontariatu

Szkolny Klub Przyjaciół Żonkila skupia 34 wolontariuszy z klas I-III.

Młodzież  przygotowała szkolny kiermasz ciast. Dochód ze sprzedaży  został w całości przeznaczony na zakup materiałów opatrunkowych, dezynfekujących oraz kosmetyków pielęgnacyjnych dla podopiecznych Hospicjum Sosnowieckiego.
Uczniowie przygotowali kartki świąteczne dla chorych, wykonali ozdoby świąteczne na kiermasz wielkanocny oraz wzięli udział w VII Sosnowieckim Marszu Nadziei. Młodzież uczestniczyła także w zajęciach edukacyjnych w placówce Hospicjum, gdzie zapoznała się z jego historią i działalnością.

Nasi wolontariusze osiągnęli sukcesy w następujących konkursach:
1. Konkurs Plastyczny  „Żonkilowa Zakładka do Książki” - Aleksandra Pytel (IIc) - wyróżnienie
2. Konkurs Literacki „Poezja Pełna Nadziei” - Oliwia Tołysz (Ia) -  II miejsce.
3. Konkurs Literacki „List od Wolontariusza”  -  Aleksandra Pytel (IIc) -  III miejsce.

Uczniowie przygotowali prace pod kierunkiem mgr Marioli Żelaznej.

Fotograficzna relacja z działań wolontariatu.

Rok 2012/2013 – początek wolontariatu akcyjnego w naszej szkole

W II semestrze roku szkolnego 2012/2013 dziewiętnastu uczniów naszej szkoły  uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych zorganizowanych w Sosnowieckim Hospicjum.  Ponadto  uczniowie  wzięli udział w Sosnowieckim Marszu Nadziei, który odbył się 24 maja 2013 r. Z uwagi na zainteresowanie uczniów wolontariatem postanowiliśmy kontynuować naszą działalność jako Szkolny Klub Przyjaciół Żonkila.

Rok szkolny  2013/2014

Szkolny Klub Przyjaciół Żonkila skupia 34 wolontariuszy z klas I-III.

Dzień Otwarty Hospicjum - 19 listopada 2013 rok

Wolontariusze zwiedzili placówkę  Hospicjum Świętego Tomasza Apostoła w Sosnowcu. Miła atmosfera sprawiła, że wszyscy czuli się tutaj jak w domu.
Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli prezentację o działalności hospicjów i wolontariuszy skupionych w Szkolnych Klubach.

Zajęcia edukacyjne w Hospicjum Świętego Tomasza Apostoła w Sosnowcu 22 XI 2013 rok.

Co to jest opieka paliatywno – hospicyjna? Kim są wolontariusze?
Nasi uczniowie zdobyli tę wiedzę uczestnicząc w ciekawych zajęciach. Wzruszenie i serdeczna atmosfera spotkania zostanie długo w pamięci naszych uczniów.

Świąteczna kartka dla chorego – grudzień 2013 rok

Wolontariusze wykonali własnoręcznie kartki na Święta Bożego Narodzenia, które przekazaliśmy do Sosnowieckiego Hospicjum. Otrzymali je ludzie chorzy, a także darczyńcy, którzy wspierają działalność placówki.

Konkurs plastyczny „Żonkilowy bukiet nadziei” - 7 kwiecień 2014 rok

Anna Saternus (klasa Ia) zdobyła I miejsce w konkursie plastycznym na najpiękniejszy żonkilowy bukiet, wykonany w formie przestrzennej. Konkurs zorganizowało Hospicjum Sosnowieckie oraz Koło Naukowe Malarstwa ASP w Katowicach. Główną nagrodą był udział laureatów w warsztatach malarskich przygotowanych w ASP w Katowicach. Prace konkursowe eksponowano w Miejskim Centrum Informacji w Sosnowcu w dniach od 7 – 14 kwietnia 2014 r.
Laureatce serdecznie gratulujemy!

Wielkanocna kartka - kwiecień 2014 rok

Wolontariusze wykonali kartki świąteczne na Uroczystość Wielkanocy. Kartki z życzeniami otrzymali podopieczni Sosnowieckiego Hospicjum.

Akcja charytatywna - Uroczystość Niedzieli Palmowej - 13 kwietnia 2014 rok

Uczniowie włączyli się do akcji charytatywnej, której celem było wsparcie działalności Hospicjum. Pod kierunkiem Pani Sabiny Teresińskiej wykonali piękne palmy, które zostały sprzedane na kiermaszu w Parafii Świętej Barbary w Sosnowcu. Dziękujemy uczniom za wkład pracy oraz Pani Sabinie Teresińskiej za pomoc w przygotowaniu prac.

Żonkilowe upominki – kwiecień 2014 rok

Nasi wolontariusze przygotowali żonkilowe kwiaty z bibuły, które zostały wręczone darczyńcom podczas akcji sprzedaży palm.

Zbiórka środków opatrunkowych – kwiecień 2014 rok

30 kwietnia zakończyła się zbiórka środków opatrunkowych dla chorych. Akcja została skierowana do całej społeczności uczniowskiej. Komisja,  w skład której weszli również uczniowie, przeliczyła materiały opatrunkowe. Zgodnie z ustalonym wcześniej regulaminem komisja wyłoniła najofiarniejszą klasę oraz trzech najhojniejszych uczniów, którzy zostali nagrodzeni kuponami zwalniającymi od pytania w określonym dniu. Kupony otrzymała klasa IIa oraz uczniowie:
Paulina Kozon (IIa), Patrycja Kuźmińska (IIIc) i Krystian Klusek klasa (IIc) Środki opatrunkowe zostały przekazane do placówki Hospicjum w Sosnowcu. Wszystkim uczniom, którzy włączyli się do naszej akcji serdecznie dziękujemy.

VI Sosnowiecki Marsz Nadziei - maj 2014

23 maja 2014 roku odbył się VI Sosnowiecki Marsz Nadziei. Wzieli w nim udział wolontariusze z klas I – III działający w Szkolnym Klubie Przyjaciół Żonkila. Marsz jest znakiem solidarności z chorymi, którzy są objęci opieką Hospicjum w Sosnowcu. Ma on na celu zwrócenie uwagi na potrzeby ludzi chorych.